Wszystkie miejscowości zmień
miejscowość:

Wpisz kilka liter, aby znaleźć miejscowość.

Muzeum Muzeum Bitwy w Legnickim Polu
Jestem właścicielem
Atrybuty:
dodaj atrybut
Tagi:
dodaj tag
Otwarte w godzinach:

śr.-niedz.: 11:00 - 17:00

Legnickie Pole, pl. Henryka Pobożnego 3

tel. +48 76 858 23 98
www: www.muzeum-miedzi.art.pl
e-mail: info@muzeum-miedzi.art.pl

Muzeum Bitwy w Legnickim Polu jest jednym z oddziałów Muzeum Miedzi w Legnicy. Muzeum prowadzi działalność ekspozycyjną i upowszechnieniową dotycząca słynnej bitwy, która miała tu miejsce w 1241 roku.

Nazwa, dzieje i sława Legnickiego Pola wiążą się z wydarzeniami sprzed 750 lat. 9 kwietnia 1241r. doszło tu do słynnej bitwy z Mongołami, podczas której armia śląska została pokonana a jej wódz, książę Henryk II stracił życie. Według legendy, w miejscu, gdzie znaleziono ciało Henryka II Pobożnego i pogrzebano jego rycerzy wystawiono kaplicę a później gotycki kościółek pod wezwaniem Św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Stał się on miejscem kultu, do którego przybywały pielgrzymki. Opiekowali się nim benedyktyni sprowadzeniu tu w XIVw. Reformacja i toczące się wojny nie oszczędziły go. Spustoszony przez Szwedów przeszedł ostatecznie w ręce ewangelików i pozostał w ich użytkowaniu do końca II wojny światowej. w 1961r., po adaptacji zdewastowanej świątyni, otwarto w niej Muzeum Bitwy Legnickiej.

W 750. rocznicę bitwy w 1991r. uroczyście otwarto aktualną wystawę stałą zbudowaną w oparciu o relacje źródłowe i przekazy ikonograficzne, uwzględniającą także najnowsze wyniki badań. Zaprezentowano na niej między innymi broń obu walczących stron, najstarsze przedstawienia i opisy bitwy. W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum wznosi się monumentalny zespół pobenedyktyński z lat 1727 - 1733. Pierwotny wygląd i oryginalny wystrój zachował kościół poklasztorny pw. Św. Jadwigi zaprojektowany przez Kiliana Ignacego Dientzenhofera. Wewnątrz freski Cosmy Damiana Asama. Jeden z najwspanialszych przykładów architektury barokowej na Śląsku.

Kościół udostępniany jest do zwiedzania.

BILETY
  • 0 (w środy)
  • 2.5 (ulgowy)
  • 4.5 (normalny)
wszystkich: 0 Najbliższe wydarzenia więcej »

wszystkich: 0 Komentarze
  • Brak komentarzy... Zaloguj się i bądź pierwszy.